شنبه 26 فروردین 1396 - 9:07

اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

گروه اجتماعی – “دکتر فرشاد نگین تاجی” در یادداشتی که در اخیتار «بویر نیوز» گذاشته است؛ به نام گذاری فضاهای شهری در شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد پرداخته است.

متن یادداشت دکتر فرشاد نگین تاجی در ادامه می آید:

در هر فرهنگی، هر واژه ای معانی مخصوص خود را دارد و شهروند بر اساس معنای موجود و تصویری که از آن واژه در ذهن وی ایجاد می شود عمل می کند. شاید عدم توجه به همین واژه ها است که در ناکامی مدیریت شهری ما برای طراحی فضاهای دلپذیر موثر واقع می شود. بی توجهی کارشناسان و تصمیم گیرندگان شهری در رابطه با نام گذاری فضاهای شهری به اغتشاش فکری و رفتاری شهروندان انجامیده و آنها را از وضع موجود ناراضی می گرداند.

متاسفانه مسئولین و تصمیم گیرندگان شهری ما هیچ گونه تفاوتی بین سیمای شهری و منظر شهری قائل نیستند و هیچ اختلافی مابین فلکه و میدان متصور نیستند و آنها را مترادف یکدیگر می دانند. آنها حتی از این هم گام  فراتر گذاشته اند و هر خیابانی که ماشین از دو سمت آن عبور کند را بولوار می نامند.

در این نوشته سعی مي شود در حد توان شفاف سازي در این زمینه صورت گیرد تا شاید شاهد استفاده صحیح­تری از این نام­ها در شهر یاسوج باشیم و شاید وقت آن رسیده باشد که در شهر یاسوج نیز میدانی به مفهوم واقعی داشته باشیم تا مردم بتوانند در ساعات فراغت خود در آن بیاسایند و خاطرات جمعی شان در آنجا شکل بگیرد و به داشتن میدانی ارزشمند به خود ببالند.

میدان و ویژگی­های آن

میدان معادل Square  در انگلیسی از موضوع اجتماع در بین مردم به وجود آمده و مکانی برای فعالیت اجتماعی انسان است و در حقیقت مردم به میدان نقش می­دهند و نه معماران و شهرسازان. میدان، نوعی دموکراسی را بیان می­کند و خیابان، نوعی کاربری فرعی است.

میدان نه بخاطر نیاز فیزیکی بلکه از نیاز اجتماعی انسان نشات می­گیرد. انسان، محتاج اجتماعی بودن است و حاصل این نیاز به اجتماع، میدان است.

مهمترین ویژگی میدان، حضور مردم است. در حقیقت تعریف یک میدان از حضور مردم در یک فضای به نسبت محصور گرفته می­شود. میدان حضور همیشگی مردم برای انجام فعالیت غیر خاص اجتماعی است.

میدان در یک زمان آنی به وجود نمی­آید. بلکه در گذار زمان دارای هویت خاص می­شود و این یکی از ویژگی­های اصلی تمامی میدان­ها است.

نماد یکی از عناصر اصلی میدان است که در شرق و غرب متفاوت است. این عناصر بیشتر برای هویت بخشی به فضا بکار می­رود. در فرهنگ شرقی، بیشتر عوامل طبیعی و در ایران بیشتر نماد آب است که بخاطر پاکی آب و عقاید اسلامی مورد تاکید است(مانند میدان نقش جهان). در فرهنگ غرب، بیشتر عوامل غیر طبیعی مانند سکو و مجسمه و … مورد استفاده می­باشد(مانند میدان سن مارکو در ونیز).

میدان رینگ گلوونی شهر کرایف لهستان

پلازا د لا کونستیتوسیون مکزیک

پیاتزا دل کامپو شهر سی ینا در ایتالیا

میدان اولدتون شهر پراگ در جمهوری چک

میدان سرخ مسکو در فدراسیون روسیه

میدان قصر شهر سنت پترزبورگ در فدراسیون روسیه

میدان سنت پیتر در واتیکان

میدان سن مارکو در شهر ونیز ایتالیا

میدان تیان آن من در شهر پکن چین

میدان نقش جهان در شهر اصفهان ایران

در نهایت باید گفت که آنچه در دانش شهرسازی به عنوان یک ارزش برای میدان مطرح است، نقش اجتماعی و تعاملی است که این فضا در زندگی جمعی شهروندان ایفا می­کند. از انجا که فرم فضا باید بتواند نقش و شخصیت یک فضا را تجسم بخشد، شناخت ویژگی­های خاص یک میدان و معنایی که از آن انتظار می­رود در جهت رسیدن به توقعات فضایی امری مبرم است. در زیر به اجمال خصوصیات کلی یک میدان شهری را که در تناسب با ویژگی­های فضایی-کالبدی مورد نظر باشند عنوان می­شود:

 • میدان به عنوان مکان و محل تجمع انسان­ها، نیروها، رویدادها و اتفاقات
 • میدان محلی برای گرد هم آمدن
 • میدان محلی برای آرامش و به سکون رسیدن
 • میدان فضایی باز و به نسبت وسیع و معین و مقید به مکان خود
 • میدان مکانی برای تجمع بیشترین ارزش­های موجود در شهر
 • میدان می تواند به شکل های مختلف باشد و الزاما دایره ای شکل نیست

 

مفهوم فلکه و تفاوت­های آن با میدان

فلکه اولین بار توسط اوژن هنارد فرانسوی در قرن 19 پیشنهاد شد. او در مورد فلکه می نویسد “در نگاه اول چنین بنظر می رسد که این راه حل مزاحم رفت و آمدها در جهات عمود بر هم خواهد بود ، لیکن با کمی دقت متوجه می شویم که وجود یک مانع حرکتی ، درست در خطرناکترین قسمت تقاطع باعث می شود که وسایط نقلیه ناچار به دور آن گردش کنند و به این ترتیب در مسیر حرکت شان الزاما روی یک سری از دوایر حرکت می کنند. هدف این است که از حرکت های مختلف الجهت اجتناب شود و راه حل کاملا ارضا کننده ای به دست آید که حرکت وسایط نقلیه را در یک جهت هدایت کند و مسیرها به جای قطع یکدیگر ، با هم مماس باشند. این راحت ترین نوع حرکت یک وسیله نقلیه نسبت به وسیله نقلیه دیگر است، زیرا که ورود و خروج از نوار عبور قدیم به نوار جدید به صورت مماس و قطع نوار عبور جدید با زوایای کوچکی که در نتیجه این طرح ایجاد می شوند ، کم خطرترین روش حرکت در تقاطع هاست” (به نقل از اوستروفسكي در كتاب شهرسازي معاصر).

فلكه يكي از انواع تقاطع‌ها براي توزيع حركت‌هاي سواره مي‌باشد. فلكه‌ها در بدو ورود خودرو به شهرها جهت توزيع روان و ايمن‌تر ترافيك سواره شكل گرفتند، در طرح اين  فضاها در گذشته چند نكته حائز اهميت بود اين فضاها در محل تقاطع دو يا چند خيابان شكل مي‌گرفتند. آنها داراي صحن آسفالتي و بالنسبه وسيع بودند كه در ميان آن، فضاي سبز با گلكاري، آب‌نما، مجسمه و ساير عناصر تزئيني قرار مي‌گرفت. بدنه‌هاي فضا را عملاً كاربريهاي عمومي، دولتي اشغال مي‌كردند كه به نوعي مبلغ توسعه و نوگرايي بودند. در طراحي بدنه‌ها هماهنگي با فرم عمومي فضا، و تأكيد روي محورهاي تقارن و تاج بنا و… مدنظر بود(به نقل از کتاب راهنمای طراحی فضای شهری دکتر پاکزاد).

از این رو، در فلکه فرد پیاده در درجه دوم اهمیت قرار دارد و نقش مسائل اجتماعی به حداقل ممکن می­رسد و در عمل با افزایش ترافیک، فلکه­های واقع در خیابان­های پر آمد و شد شهری به گره­های مهم ترافیکی تبدیل شده و مهندسان ترافیک ناچار شدند ترافیک این گره­ها را توسط چراغ راهنما کنترل کنند که اساس عملکرد آن با طرح فلکه سازگار نیست (برای نمونه فلکه امام حسین یاسوج).

در جدول زير به پاره ای از تفاوت­ها و ویژگی­های فلکه و میدان پرداخته شده است.

 

میدان فلکه
میدان از عناصر قدیمی شهر است. فلکه عمدتا بعد از توسعه وسایل نقلیه موتوری بویژه اتومبیل مطرح گردید.
میدان می­تواند به شکل های مختلف از جمله مدور، چهارگوش (مربع یا مستطیل) و یا بی شکل طراحی گردد. فلکه فقط دارای شکل مدور (دایره یا بیضوی) می­باشد.
در میدان سکون و آرامش مورد تاکید است. در فلکه به روانی حرکت وسایل نقلیه تاکید می­شود.
میدان محل تجمع افراد است و به همین دلیل حق تقدم با افراد پیاده است. فلکه محل تجمع و حرکت وسایل نقلیه است و به همین دلیل حق تقدم با وسایل نقلیه است.
فرصت درک جزئیات فضا برای افراد وجود دارد. فقدان یا کمبود چنین فرصتی برای عابران.
میدان­ها عموما دارای جداره هستند. فلکه­ها بویژه در مبادی ورودی شهرها فاقد جداره هستند.
میدان­ها دارای کارکردهای گوناگونی هستند. کارکرد غالب در فلکه­ها کارکرد ارتباطی است.
در میدان به ایمن بودن پیاده تاکید می­شود. در فلکه حق تقدم با سواره است.

 

بولوار

كلمه بولوار Boulevard لغتي فرانسوي است كه معادل Bollwerk آلماني و Bulwork انگليسي به معناي ديوار دفاعي شهر مي‌باشد. اين اصطلاح نخستين بار زمانــي بكــار رفت كه لوئي چهاردهم در نيمه دوم قرن هفدهم (حدود 65 سال بعد از احداث چهارباغ اصفهان)، دستور احداث نخستين بولوار را در محل ديوار دفاعي قديم پاريس كه برچيده شده بود صادر كرد. بولوارهاي اوليه مانند خيابان درختي‌هاي ما و چهارباغ‌ها معبري مشجر و سبز براي گردش پياده‌ها بودند. هرچند تا ظهور خودرو، پاي كالسكه و درشكه نيز به اين مكان باز شده بود، ولي همچنان محل گردش، ديدن و ديده شدن باقي ماند. نه فقط از عناصر سبز آن كاسته نشد، بلكه مرور زمان باعث رشد درختان و سرسبزي بيشتر بولوارها نيز گرديد (به نقل از کتاب راهنمای طراحی فضای شهری دکتر پاکزاد).

اما امروزه كلمه بولوار به لفظي به ظاهر آشنا تبديل شده است. شهردار هر شهر كوچك و بزرگي علاقه وافري به ايجاد معابري به اين نام از خود نشان مي‌دهد، ولي متأسفانه اكثر اين معابر فقط تابلوي بولوار را به يدك كشيده، اثري از مشخصات واقعي و حال و هواي مورد انتظار در آن به مشام نمي‌رسد.

هر كجا كه مسيري را امتداد مي‌دهند و زمين‌هاي اطراف اجازه تعريض شديد آن را مي‌دهد، آن را به خياباني سريع‌السير تبديل مي‌كنند. براي جلوگيري از تصادفات خودروها، هم باندهاي رفت و برگشت را توسط موانع فيزيكي بتني از يكديگر جدا نموده، آن را بلوار مي‌نامند. جداول رفوژ مياني نيز روز به روز مرتفع‌تر شده، نه فقط براي گذر عرضي پياده مشكل‌ساز شده است، بلكه براي فضاي سبز مورد انتظار نيز عرصه را تنگ‌تر نموده است.
شايد دليل اصلي، فقدان يك تصوير ذهني درست از آن است كه معبري با مشخصات ويژه بولوار در ذهن مديران و مهندسان ما وجود ندارد. به استثناي چند خيابان چهارباغ در تاريخ خود با چنين فضائي برخورد ملموس نداشته‌ايم. در هنگام تصميم‌سازي و تصميم‌گيري نيز اين چند نمونه معدود را فراموش كرده، به احداث فضائي مي‌پردازي  كه كوچكترين شباهت و سنخيتي با مفهوم بولوارهاي دنيا ندارد.

 

میدان، فلکه و بولوار در شهر یاسوج

با نگاهی به ساختار کالبدی شهر یاسوج می توان تعداد زیادی فلکه در سطح شهر مشاهده کرد و هر جایی که چند خیابان به همدیگر متصل شده اند برای حفظ ایمنی و کند کردن حرکت سواره یک فلکه دایره ای شکل با شعاع های مختلف ایجاد شده است. در چند سال گذشته که در شهرمان استفاده از تابلوهای معرفی خیابان و تابلوهای آدرس دهی باب شد متاسفانه نام گذاری فضاهای شهری بدون کار کارشناسانه دقیقی صورت گرفت و تصمیم گیرندگان مربوطه گمان کردند میدان نام جدید و نوی فلکه است و هرجایی فلکه ای وجود داشت تابلوی آن را با نام میدان تزیین کردند. مانند فلکه عقاب(میدان شهید فهمیده)، فلکه استانداری(میدان امام حسین)، فلکه ساعت(میدان شهدای نیروی انتظامی) و فلکه های جدید هم با نام میدان شناسایی شدند(میدان حمل و نقل و میدان اریو برزن و …)
همانطور که گفته شد میادین شهری فضاهایی هستند که مخاطبین آنها طیف وسیعی از اقشار با گروه های سنی مختلف مردم هستند و این فضاها باید طوری طراحی شوند که هم دارای تنوع و هم بتوانند تجمع و کنش های متقابل شهروندان را بارور سازند. با این وجود این سوال پیش می آید که میدان حمل و نقل آن هم در سیصد متری سازمان مسکن و شهرسازی سابق، دارای چه نوع تنوعی است و چگونه می تواند اقشار مختلف مردم را به خود جذب کند تا اوقات فراغت خود را در آن بیاسایند؟؟؟

میدان حمل و نقل در شهر یاسوج

یا اینکه میدان جهاد در پنجاه متری سازمان بنیاد مسکن شبیه به کدام یک از میدان های دیگر دنیاست و چگونه توانسته است نقش موثری در ارتقای کیفیت فضاهای عمومی شهرمان داشته باشد؟؟؟؟ یا اینکه اگر فلکه استانداری یک میدان است پس میدان نقش جهان چه هست؟؟؟

درست است که با تغییر اسم این فضاها در کارکرد آنها تغییری به وجود نخواهد امد و اگر زمانی نام انها دوباره به فلکه تغییر کند مشکلات شهر ما برطرف نخواهند شد اما این سوال پیش می آید چگونه ما که هنوز با نحوه نام گذاری فضاهای شهری بیگانه ایم و الفبای شهرسازی را نمی دانیم می توانیم در ساخت فضاهای شهری درست عمل کنیم؟؟؟

در شهر ما تا چند سال پیش هر مسیری را که سه ردیف درختکاری شده بود بلوار می گفتند و هر مدیر شهری محور پهنی را که خودروها بتوانند با سرعت زیاد در آن حرکت کنند بلوار می نامند. نه حضور حیاتی پیاده در آن مد نظر قرار می گیرد و نه تاثیر کاربری های همجوار آن مورد توجه قرار دارد. روز به روز هم از عرض پیاده روها کم کردند و به باند سواره اضافه. نه از تندرو و کندرو خبری است و نه از درختان سبز و بلندی که دالان بهشت را تداعی کند. هم اكنون وضع از اين هم خرابتر شده است و هر جايي كه آسفالت شود به شرط آنكه كوچه نباشد اين روزها بولوار ناميده مي شود

اميد است از اين پس با دقت و حساسيت بيشتري از  طرف مسئولين ديگر شاهد چنين اشتباهاتي در شهرمان نباشيم و هم چنین نام فضاهای شهری به غلط چیز دیگری خوانده نشود و در پس این تلاش مجدانه شهری زیبا و آباد را داشته باشیم.

میدان يا فلكه اریوبرزن؟ با تابلوی دور زدن

              میدان انقلاب شهر یاسوج

بلوار امیرکبیر در شهر حاشیه شهر هیچ نشانی از یک بولوار ندارد

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=226108
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. بویری
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  امیدوارم با اومدن چند فرد زیبا شناس متفکر خلاق و متخصص روی کار چهره ی نازیبای شهرمان در خور همشهریان محترم یاسوجی التیام یابد .ما ن راه و خیابان درست و حسابی داریم نه المان شهری داریم و ….مرکز استان هستیم ولی دریغ از یک ذره زیبایی.شهرواندان هم باید مطالبه گر و در قبال شهرشان متعصب باشند .زباله نریزند مواظب فضاهای سبز باشند .قطعا امثال دکتر نگین تاجی میتوانند ب زیبایی. چهره شهر و بهسازی معابر کمک شایان کنن.و در گام نخست تمام این گردنه های ک افراد بی سلیقه ب عنوان دست انداز در معابر ایجاد کردند ک مایه شرمساری برای مسولین شهری و شهروندان هست درقبال مسافران رو از بیخ بکنند و از نو بصورت استاندارد درست کنن .باید برای ساخت دست انداز هم از افراد متخصص این امر بهره برد . یاسوج شهری هست ک بخاطر منابع بکر طبیعت میتوان با بهینه سازی فضاها و ایجاد شرایط مناسب در زمینه توریست داخلی سرمایه گذاری کرد ودر امرار معاش جوانان بیکار تاثیر مثبت گذاشت .انشا…

 2. بویری
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  این تندیس آریوبرزن هم سالهاست ک ن رنگ شده ن تمیز شده .چرا اینقدر مسولین شهری یاسوج زمخت و بی سلیقه هستن؟؟؟ .اه

 3. ده بر افتاب
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  درود بر مرد تخصص دكتر نگين تاجي
  انصافا اگر از تمامي اعضاي شوراي فعلي سوال كني تفاوت بين ميدان و فلكه رو نمي دونن

 4. مریم احمدی
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  درود بر دکتر نگین تاجی متخصص کاردان و شجاع

 5. سعید
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  درورد بر شما که موشکافانه به این مسئله پراختید. خیلی چیزای دیگه هم هست که عمیقا باید براش ابراز تاسف کرد و باعث شده که ما احساس نکنیم اینجا شهره.

 6. شهروند پرسشگر
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  اي كاش افرادي مثل دكتر نگين تاجي و ساير متخصصين سالها بر كرسي شوراي شهر باشند

 7. سهند روپوش
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  تا كي بايد چوب افرادغير متخصص و ناتوان رو تو شورا ما مردم بخوريم،من كه به آقاي نگين تاجي رأي ميدم نه معلم و بازاري

 8. سیدایمان عابدی
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  امیدواریم که با انتخاب فردی با تجربه وکاردان درامور شهرسازی .همچون دکتر فرشاد نگین تاجی بتوانیم شهری زیبا به عنوان قطب گردشگری ومرکز استان با برتامه ریزیهای خوب داشته باشین

 9. بویری
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  درود و احسنت بر جناب دکتر خوشم اومد با این نگاه زیباتون .من ب عنوان یک شهروند از نگاه مهندس بهرامی هم خوشم اومد .داشتن المانهای اصیلی چون آریوبرزن و فکله هفت سین مایه فخر هست خدمت جناب دکتر عرض میکنم چرا باید شهر یاسوج ک مرکز یک استان هست .نباید در حد یک شهر کوچک آذربایجان شرقی یا غربی باشد؟هنوزم جای سوال هست برای ما.چرا بعد ازگذشت این همه سال هنوزم یاسوج در حد یک شهر جنگ زده هست؟چرا توی آمار کشوری یاسوج جزء هفت شهر آلوده از نظر زباله هست؟دو دلیل داره.یا مسولین شهری سرگرم طایفه هستند و طایفه شون ارجعیت داره ب چهره شهر یا هم .بی ذوق و سلیقه وبی هنر و بیسواد هستند .از این دوراه خارج نیست.البته اخیرا حرکات مثبتی انجام شده مثل بلوار کشی پلیس راه شیراز در امتداد سرآبتاوه.ولی دیر اما امیداور کننده.همون ورودی شهر بخصوص از سمت پلیس راه شیرازک سالانه کلی مسافر ک ولی نعمت ماهستند وارد شهر میشن .و با صحنه های ناهنجاری مثل زباله و دست فروش و خار و خاشاک و گل و خاک روبرو میشن.چرا نباید توی همون مسیر جلوی تمام مغازه ها کاشی. کاری بشه مثل بقیه شهرها.چرا بعد از گذشت این همه سال جاده ب سمت تیپ چهل و هشت .بلوار کشی و عریض بشه چرا نباید یک فلکه مناسب و درخور این مردم کنار پلیس راه قدیم احداث بشه بنام چهری قهرمان ملی و افتخار استان شهید زرین ک رکورد دار تک تیراندازی در جهان هست.باید در همون ورودی شهر تندیس ایشون نصب باشه ولی دریغ از ی ذره ذوق.همینه ک مدیران مارو در جاهای دیگه زمخت و بی سلیقه میدونن.چرا نباید بلوار اصلی مرکز یک استان از سرآبتاوه تا فلکه آریوبرزن آسفالت مناسب بشه.بخصوص قبل از نجف آباد .پر ازچاله چوله هست.از کجاش بگم هزاران معضل فقط در خصوص معابر هست. ک در کامنت بنده جا نمیشن.امیدوارم با اومدن چهره های مثل دکتر نگین تاجی این معضلات بصورت تدریجی برطرف بشن ودر آینده شاهد مرکز استانی زیبا و در خور شان همشهریان و هم استانیهامون باشیم.انشاا…

 10. زهره غضنفري
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  واقعا خودمون چقدر از دنيا عقبيم،من نميدونم اين شوراهاي قبلي اصلا چيزي در اين باره ميدونن يا نه؟زنده باد دكتر متخصص

 11. نکوئی
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  دوست عزیز این موارد علمی واجتماعی که فرمودی کاملا صحیح ومتین .بنظرم هضم آنها توسط مسئولین شهرمون یه کوچولو سخته.اینها همه پیش کش آقایون .کاش در نام گذاری خیابانها کمی دقت میکردند واین همه از نامهای تکراری استفاده نمی شد.
  درشهر یاسوج سه منطقه با خیابانهای متعدد بنام “شهدا ” شاهد “شهادت وجود دارد.بنده که بیش از بیست سال در یاسوج زندگی میکنم اگر کسی آدرس داد مثلا خیابان شهدا باید چند لحظه فکر کنم تا بدونم منظور کدام منطقه است .
  یا در سه نقطه در حوزه یاسوج چندین خیابان هم نام نامگذاری شده .
  با این همه نامهای مختلف تاریخی ،مذهبی،ملی وغیره چرا مسئولین اصرار به نامهای تکراری دارند.

 12. احمد انصاري
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  همونطور كه واسه هر بيماري پيش يه متخصص ميريم، دواي درد شهرمون هم پيش متخصص شهريه

 13. H
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  درود بر دکتر نگین تاجی متخصص شهری

 14. شهابي
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  درود بر دكتر نگين تاجي بزرگ و كاربلدِ شهري

 15. هرمزپور علي
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  رأي من و هر شهروند خواهان تحولي دكتر نگين تاجي و بقيه ي متخصص هاست

 16. sarina amiri
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  درود بر دکتر نگین تاجی متخصص و کاربلد. باور کنین شهرمون به چنین افراد مجربی خیلی نیاز داره

 17. محمدیان
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  شهرما از نظر زیبا ی شناسی واصول شهرسازی دچار مشکل است واین مشکل باید به دست فرد متخصص،باتجربه وکاردان سپرده شود تا با مهارت وبه کارگیریه تخصص این شهررانجات دهد .به قولی کار باید به کاردان سپرده شود. بادانش وتجربه ای که اقای دکتر فرشاد نگین تاجی درزمینه شهر سازی دارند قطعا گزینه مناسبی برای شوارای شهر میباشند .وما حمایتشون میکنیم ✌✌✌

 18. محمدیان
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  شهرما از نظر زیبا ی شناسی واصول شهرسازی دچار مشکل است واین مشکل باید به دست فرد متخصص،باتجربه وکاردان سپرده شود تا با مهارت وبه کارگیریه تخصص این شهررانجات دهد .به قولی کار باید به کاردان سپرده شود. بادانش وتجربه ای که اقای دکتر فرشاد نگین تاجی درزمینه شهر سازی دارند قطعا گزینه مناسبی برای شوارای شهر میباشند ومیتوانندکمک شایانی به این شهر بکنند .ما حمایتشون میکنیم ✌✌✌

 19. حسینی ده برافتاب
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  درورپد بر دکترفرشاد نگین تاجی (مرد متخصص)

 20. سامان
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  دکتر.نگین تاجی معماری برجسته هستند که با علم کافی پا به عرصه گذاشتند
  براشون ارزوی توفیق دارم

 21. محسن
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  درود بر دکتر نگین تاجی که بسیار زیبا توضیح دادند.انشااله که در انتخابات پیش رو موفق باشند و باعث سربلندی شهرمان در کشور و حتی دنیا باشند.
  یکی از موارد دیگری که اصلا در شهر یاسوج رعایت نشده طریقه شماره گزاری فرعیهای خیابانهاست که در همه شهرها معمولا یک سمت خیابان شماره زوج و سمت دیگر شماره فرد استفاده شده که برای پیدا کردن مکان مورد نظر راحت تر است.امیدوارم که با قبولی افراد متخصص این مشکلات رفع شوند.

 22. کهزادی
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  شهر من تورا میخواند…
  دکتر فرشاد نگین تاجی…
  #متخصص
  #تخصص گرایی

 23. جهانبین شمشیری
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  خدایی حال کردم الحق شایسته ای

 24. علیاری
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  درود بر دکتر نگین تاجی و نگاه دقیق و تخصص گرایانه

 25. دانشجو
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  وای عالی بود باور کنین من فرق اینا رو.نمیدونستم واقعا درست میگن کار را باید ب کاردان سپرد.احسنت مشخصه فرد با سواد و البته روشنفکری هستن از این لحظه صد درصد رای من دکتر نگین تاجی هستن.امیدوارم در انتخابمون دقت کنیم وقتی متخصص نباشن دچار چنین مشکلاتی خواهیم شد.

 26. خان
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  درود بر نگرش و تفکر پاک و باز شما

 27. وکیل
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  بالاخره یکی پیدا شدک ب فکر شهر باشد و سواد ان را داشته باشد درود بر دکتر نگین تاجی عزیز

 28. محسن
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  ب.خدا شورا برای نگین تاجی کمه کاش شورا قبلی اندازه همین مقاله فقط درک از شهر داشتن

 29. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  از گفتمان و سلیقه دکتر نگین تاجی مشخص هست که فرد کاردان و کار بلدی هستن مردم عزیز امسال بیایم قوم گرایی رو بذاریم کنار و به ایشون رای بدیم شاید گرهی از مشکلات شهرمون حل بشه،یاسوج یک شهر توریست پذیره که میطلبه فضای شهر و گردشگری زیبایی داشته باشه ،باور کنید ایام تعطیلات که از شهرستان ها مسافران زیادی به شهر ما میان آدم از نبود امکانات و مخصوصا سرویس بهداشتی مطلوب در اماکن گردشگری خجالت میکشه.

 30. نجفی
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  درود بر بر دکتر عزیز این مقاله تخصص و اهمیت اون رو در زندگی و ساختار شهر و پیشرفت اون ب خوبی بیان می کنه.پس میبینیم ک دکتر جوان #متخصص با سواد و دلسوزی و غیرت اومده ک شهر رو بسازه پس فرشاد نگین تاجی بسیار فراتر از قومیته.ب افکار قدیمی قومیت گرایی نه بگیم و با هم شهر.زیبامون رو بسازیم.

 31. پاکروان
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  شهر ما جز اریو برزن هیچ بنای تاریخی ک اصالتمونررو نشون بده نداره ک اون هم بهش اهمیتتی داده نمیشه امیدوارم دکتر نگین تاجی این بتونن چهره خسته شهرمون رو شاداب و.زیباتر کنن

 32. رهنما
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  شهر ما مشکل زیاد داره و فقط یک متخصص میتونه شهر رو بسازه.دکتر نگین تاجی

 33. حامدی فر
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  درود بر دکتر نگین تاجی

 34. ابراهیمی.
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  تخصص.یعنی این موفق باشی دکتر

 35. نصیری
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  #دکتر_فرشاد_نگین_تاجی
  #متخصص_آمد
  #expert_comes
  #تخصص
  #معمار_نوین

 36. شاکری
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  واقعا لذت بخشه دیدن جوانی متخصص و مشتاق خدمت ب مردم موفق باشید دکتر جان

 37. ااتت
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  ای ول بر شما. در ظمن خیلی از خیابانهای ما دو اسمی است افرین بر شورلی شهر قبلی که امیدوارم همشون اخر بشن بیسوادا و بی مدیریتها

 38. ایزدی اشکان
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  درود بر دکتر نگین تاجی

 39. اميري ياسوج
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  درود دكتر جان انشاالله پيروز سربلند باشين.

 40. نادرموسوی
  در ارتباط با مطلب : اندر حکایت نام گذاری فضاهای شهری در یاسوج (+تصاویر)

  تابه کی بایدتخصص رافدای قوم گرایی کنیم اگرمردم مشتاق اینندکه بدانندسرنوشت شهروشهروندبه کدام سمت میرودوبداننداسیب قوم گرایی چیست یک لحظه گذشته راببینندواینده رادرنظربگیرندمیطلبد برای شهری ابادوشهروندسالم ازنظرروحی وروانی به افرادمتخصص رای دهندکه ایندگان انان رادعاکنندنه اینکه موردلعن ونفرین ایندگان قرارگیرند

دیدگاه شما