سه شنبه 1 فروردین 1396 - 0:38

گفتگوی ویژه و خواندنی روزنامه شرق با مدیر موفق ملی کهگیلویه و بویراحمدی

روزنامه شرق در گفتگویی با مهندس خداداد غریب پور مدیرعامل گروه توسعه ملی پیرامون وضعیت شرکت ها و افق گروه توسعه ملی و نقش اقتصاد مقاومتی در آنها پرداخته که در ادامه می آید:

اقتصاد دانش بنیان در دانشگاه آزاد بیش از سه سال سابقه دارد.  در این مدت ما به غیر از بحث سازماندهی و تشکیلات و برنامه ریزی برای این کار زیرساخت هایی هم که لازم بود تا بتوانیم اقتصاد دانش بنیان را در اقدام و عمل اجرا و پیاده کنیم پیش بینی کردیم. ابتدا یک شورای راهبردی اقتصاد دانش بنیان در دانشگاه آزاد ایجاد شد، بعد با این شورا استراتژی ها، راهبردها و برنامه عمل را پیش بینی کردیم

شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی ربع قرن از فعالیتش می گذرد. این گروه پنج مجموعه صنعتی بزرگ را با ۲۶ شرکت زیر پوشش خود دارد. شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس، پتروشیمی شازند، شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی، شرکت توسعه صنایع بهشهر و شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی به شمار می روند.

خداداد غریب پور مدیرعامل گروه توسعه ملی یکی از مدیران باتجربه ای است که پس از انتصاب به این سمت موفق شده شرایط فعالیت این مجموعه بزرگ را بهبود بخشد. غریب پور به آینده نگاه مثبت دارد و معتقد است می توان با صبوری، برنامه ریزی و استفاده از دانش روز اقتصادی پررونق داشت. در این گفت وگو بخشی از فعالیت این شرکت را تشریح کرده است.

آقای غریب پور شرکت پتروشیمی شازند یکی از زیرمجموعه های گروه توسعه ملی است. درحال حاضر پتروشیمی شازند بر چه فعالیت هایی تمرکز دارد؟

این شرکت کوشیده با مدیریت اصولی و اجرای برنامه های راهبردی تعریف شده ضمن ایجاد بسترهای تولید انبوه محصول هیدروژنه (محصول آ ۹۲ ) برای اولین بار در مجتمع پتروشمی شازند با هدف صادارت به کشورهای همسایه نسبت به شروع مراحل اجرائی طرح کهاب به مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰ یورو نیز اقدام کند، طرحی که علاوه بر کاهش آلایندگی و اثرات زیست محیطی موجب بازیافت سالانه ۶۶۰ هزار لیتر هیدروکربوهیدروژنه خواهد شد.

مراحل اجرائی طرح جامع آب و پساب هم به مبلغ پنج میلیون و ۵۰۰ هزار یورو در این شرکت آغاز شده است، این طرح موجب بازیافت سالانه یک میلیون و ۳۱۴ هزار مترمکعب آب، کاهش مصرف انرژی و صرفه جویی اقتصادی حاصل از حذف مصرف اسیدکلریدریک و سودکاتدیک به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال می شود، همچنین موجب کاهش اثرات زیست محیطی ناشی از آلودگی آب و پساب منطقه شازند خواهد شد. همچنین مراحل اجرائی طرح جایگزینی متان بالاست به جای نیتروژن در واحد اتیلن اکساید در پترشیمی شازند آغاز شده است. این طرح موجب افزایش راندمان تولید و همچنین افزایش تولید اتیلن اکساید(به میزان 450.1 تن در سال) خواهد شد.

یکی دیگر از اقدامات این بود که پس از توافق هسته ای شرکت پتروشیمی شازند با پیگیری های مداوم موفق به اخذ مطالبات خود از کشورهای اروپایی شد.

شرکت تحت مدیریت شما در بخش صنعت دامپروری هم فعال است. در این حوزه آیا سرمایه گذاری جدیدی هم انجام داده اید؟

در شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس کوشیدیم علاوه بر سرمایه گذاری ۷۱٫۱۴۱ میلیون ریالی و اجرای پروژه ۴۲۹ هکتاری تبدیل اراضی دیم به آبی و تجهیز آن به سیستم های نوین آبیاری، زمینه دستیابی به عملکرد مطلوب در محصولات تولیدی و ارتقای بهره وری در تولید را نیز دنبال کنیم.

با شرکت اورالیس فرانسه (شرکت پیشرو در تولید بذرهیبرید) هم همکاری مان را شروع کرده ایم. این همکاری با هدف دستیابی به دانش فنی تولید بذر برای تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر که نیاز اساسی بخش کشاورزی کشور است، صورت گرفته است.

تکنولوژی تولید باکیفیت بذر منحصرا در اختیار کشور آمریکا و کشورهای غربی بوده و اکنون بیش از ۹۰ درصد بذر هیبرید موردنیاز کشور با قیمت های گزاف وارد و به وسیله کشاورزان کشت می شود.

برای توسعه فعالیت های بخش صنعت و معدن چه تمهیداتی اندیشیده اید؟

شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی با فلسفه وجودی تجمیع و هم افزایی توان فنی ، مهندسی و سرمایه ای متکی به سهام داران و سایر منابع مالی در دسترس به منظور کارآفرینی در سطح داخلی و منطقه ای تأسیس شده است. این شرکت با توجه به برنامه توسعه صنعت فولاد کشور در سند چشم انداز برمبنای افزایش ظرفیت تولید فولاد تا مرز ۵۵ میلیون تن به عنوان یک بنگاه اقتصادی قدرتمند و سرآمد و تکمیل کننده زنجیره تولید فولاد در منطقه سنگان مطرح است.

این شرکت با ظرفیت تولید سالانه ۲٫۵ میلیون تن کنستانتره و۲٫۵ میلیون تن گندله تلاش می کند با جذب و هدایت سرمایه ها و حمایت مؤثر از صنایع پایین دستی و همچنین آموزش کارکنان، رتبه نخست در منطقه سنگان (استان خراسان رضوی) را به دست آورد.

در گروه صنایع بهشهر چه برنامه هایی را دنبال می کنید؟

فعالیت های گروه توسعه ملی در قالب شرکت ساینا، شرکت گلتاش، شرکت مارگین و بهسان و بهپاک خلاصه می شود. در اکثر این شرکت های تولیدی و صنعتی شاهد غلبه فرهنگ اقتصاد مقاومتی در عرصه تولید آنها بوده ایم. این مسئله همواره به عنوان یک هدف مورد توجه ما بوده است. بخش دیگر فعالیت های گروه توسعه ملی به توسعه صنایع سیمان معطوف است. فعالیت هایی که در شرکت های تولیدکننده ای مانند شرکت تولیدی سیمان فیروزکوه، شرکت بین المللی ساروج بوشهر، شرکت سیمان شمال و شرکت سیمان مازندران انجام می شود. اهم برنامه های تعریف شده در این شرکت ها در چارچوب پیاده شدن اهداف اقتصاد مقاومتی قرار دارند.

وضعیت پرتفوی شرکت های زیرمجموعه گروه توسعه ملی چگونه است؟

ما تنوع پُرتفوی خیلی خوبی داریم که در بخش های متعدد سرمایه گذاری کردیم. این در حالی است که توزیع ریسک بسیار خوبی هم داریم.

تحلیلتان از وضعیت کنونی مجموعه های اقتصادی زیرمجموعه گروه چیست؟

بخشی از اولویت های گروه توسعه ملی امروز به تولید بذر معطوف شده است. ۹۰ درصد بذرهای هیبریدی از خارج کشور وارد می شود، ما اگر بتوانیم در این زمینه به طور تخصصی با اوپولاریس کار کنیم، می توانیم کشور را در این صنعت بی نیاز کنیم. کاهش مصرف آب، برق، گاز در شرکت ها در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، افزایش آمار صادرات در شرکت روغنی مارگارین، افزایش سود ۵۶ درصدی شرکت پاکسان و کاهش هزینه های مالی از جمله موفقیت های ما بوده است.

امسال ما شاهد افزایش ۱۴ درصدی فروش ارزی و 22/5 درصدی مقدار فروش نسبت به سال قبل در شرکت پاکسان بوده ایم.

برای صادرات چه برنامه ای دارید؟

تحقق اهداف صادراتی در شرکت های سیمان مازندران، سیمان فیروزکوه، سیمان شمال و سیمان کنگان از جمله دستاوردهای ما بوده است. صادرات صورت گرفته در سیمان کرمان بسیار کم بوده اما خوشبختانه عملکرد شرکت سیدکو که جزء شرکت های خوب و مؤثر است، در سال جاری عالی بود. این شرکت توانست با کنترل هزینه ها بازار را تنظیم کند و با سرمایه گذاری زیادی که انجام شد توانستند خودشان را اداره

کنند.

گروه توسعه ملی تابع قانون تجارت است و اگر وکالت اداری سهام به آنها داده شود، نسبت به اداره اش اقدام خواهند کرد. باید تأکید کنم مکانیسم ما در قالب افزایش سرمایه است.

برای نساجی قائمشهر چه برنامه ای دارید؟

این شرکت دیگر در حوزه اختیارات ما نیست بنابراین نمی توانیم دراین باره تصمیمی بگیریم.

با توجه به طرح موضوع اقتصاد مقاومتی در کشور، درباره آینده توسعه در کشور چه تحلیلی دارید؟

به عقیده من آینده اقتصادی کشور مثبت است. با توجه به تلاش های صورت گرفته و ازسر گیری حرکت های اقتصادی در آینده ای نه چندان دور م یتوانیم شاهد رشد اقتصادی، رونق اقتصادی و رشد صادرات و تسهیلات در مبادلات جهانی باشیم. اقتصاد مقاومتی همان تولید و توسعه آن است. تولیدی که مشروط به وجود انگیزه است و انگیزه تولید هم کسب سود برای تولیدکننده است و این حلقه کامل نمی شود مگر آنکه نرخ سود بنگاه ها با نرخ بهره بانک ها رقابت کند. مقابله با تورم در قالب آن صورت بگیرد و این سود بتواند پاسخگوی تورم موجود باشد. یعنی آنکه هزینه تأمین مواد اولیه باید پایین و درآمد حاصل از تولید محصول بالا باشد. تحقق این اهداف خیلی دور از انتظار نیست.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=223240
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. و.مرتضوی دشتروم
  در ارتباط با مطلب : گفتگوی ویژه و خواندنی روزنامه شرق با مدیر موفق ملی کهگیلویه و بویراحمدی

  سلام‌ودرود فراوان خدمت مهندس غریب پور عزیز ک همواره مایه افتخار وسربلندی استان خصوصا دشتروم همیشه سرفراز بوده وهستند،ایشون در زمانی بسیار کم تمامی مجموعه های تحت مدیریت خود را ب بالاترین سطح در بازار بورس رسانیده‌و در زمینه حمایت از تولید‌ و اقتصاد مقاومتی ،صادرات وهمچنین توجه ب امر مهم اشتغال جوانان مستعد میهن عزیزمان از هیچ کوششی دریغ نکردند،استعداد وتواناییهای مهندس عزیز بسیار فراتراز این در حد وزیر‌میباشد ک انشالله بلطف خدا محقق خواهد شد.ارزوی توفیقات روز افزون و طول عمر برای ایشون جهت دستیابی ب جایگاهای بالاتر و ابادانی میهن عزیزمان.

 2. سعیدی
  در ارتباط با مطلب : گفتگوی ویژه و خواندنی روزنامه شرق با مدیر موفق ملی کهگیلویه و بویراحمدی

  شایسته ترین مدیر کهگیلویه و بویراحمد در سطح ملی مهندس غریب پور، واقعا نظیر ندارن ، باعت افتخارین هرجایی هم بودین از موفقیتتون شنیدیم و بس، درود

 3. موسی کریمی
  در ارتباط با مطلب : گفتگوی ویژه و خواندنی روزنامه شرق با مدیر موفق ملی کهگیلویه و بویراحمدی

  با عرض سلام و ادب و احترام و خسته نباشید خدمت جناب آقای مهندس غریب پور و تبریک پیشاپیش عید نوروز آرزوی صحت و سلامتی دارم برای ایشان امیدوارم سال آینده موفق تر باشد.

 4. صالح نسب
  در ارتباط با مطلب : گفتگوی ویژه و خواندنی روزنامه شرق با مدیر موفق ملی کهگیلویه و بویراحمدی

  ضمن عرض تبریک و تهنیت به مناسبت عید نوروز موفقیت همیشگی جناب آقای مهندس غریب پور را در همه امور از خداوند منان خواستاریم. درود، درود بر ایشان باد.

دیدگاه شما