جمعه 27 اسفند 1395 - 0:23

شکست مجدد ترامپ از ایران

با صدور حکم یک قاضی فدرال آمریکا، دستور اجرایی تازه دونالد ترامپ مبنی بر ورود شهروندان ایران و پنج کشور دیگر تعلیق شد؛ اتفاقی که واکنش تند ترامپ را در پی داشته و او قصد دارد یک بار دیگر در سیستم قضایی آمریکایی به دنبال حفظ دستور تازه اش باشد.

به گزارش «بویرنیوز»؛ یک قاضی فدرال در ایالت هاوایی، فرمان اجرایی تازه مهاجراتی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا را ساعاتی پیش از اجرای آن به طور موقت تعلیق کرده است. این فرمان سفر شهروندان ایران و 5 کشور دیگر به آمریکا را موقتا ممنوع کرده بود.

قاضی «دریک واتسون / Derrick Watson» اعلام کرده است، ایالت هاوایی نشان داده است که این فرمان تازه با بخشی از قانون اساسی ( متمم اول لایحه حقوق) درخصوص جلوگیری از تبعیض مذهبی، مغایر است.

وزیر خارجه آمریکا پیشتر به خبرنگاران گفته بود، فرمان تازه مهاجرتی رئیس‌جمهوری «یک اقدام حیاتی برای تقویت امنیت ماست.»

دادستان‌های ایالت هاوایی گفته بودند، این فرمان منع سفر باعث می شود شماری از ساکنان این ایالت از امکان میزبانی اعضای خانواده خود محروم می شوند.

«داگ چین» دادستان هاوایی، پیشتر گفته بود که اگرچه فرمان اجرایی جدید رئیس‌جمهوری آمریکا «تغییراتی را با هدف پاسخ دادن به اعتراضات» به خود دیده، اما همچنان اصولا مانند فرمان قبلی است.

علاوه بر ایالت هاوایی شمار دیگری از ایالت‌ها از جمله مریلند، واشنگتن، مینه‌سوتا، اورگان، ماساچوست و نیویورک علیه این فرمان اجرایی اقدام کرده‌اند.

در همین حال، دونالد ترامپ با انتقاد از حکم تعلیق فرمان مهاجرتی‌اش از سوی یک قاضی در ایالت هاوایی، آن را موجب ضعیف دیده‌ شدن آمریکا خواند.

ترامپ اندکی بعد از اعلام حکم قاضی دریک واتسون، او را متهم کرد که حکمی سیاسی صادر کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در جمع هوادارانش در ایالت تنسی گفت که دولتش در مقابل حکم جدید خواهد ایستاد و در این‌باره به دیوان عالی شکایت خواهد کرد.

بر اساس فرمان جدید ترامپ، ورود اتباع کشورهای ایران، سودان، لیبی، سوریه، سومالی و لیبی به خاک آمریکا به مدت 90 روز ممنوع شده است.

فرمان جدید رییس‌جمهوری آمریکا قراربود از امروز- پنجشنبه- اجرایی شود و پذیرش پناهجویان را نیز به مدت 120 روز به حال تعلیق در آورده است.

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=223032
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما