چهارشنبه 25 اسفند 1395 - 15:56

خبری که آبروی مردم کهگیلویه و بویراحمد را برد!!

به گزارش بویرنیوز، چند روز پیش مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با ایلنا گفت: متاسفانه مصرف مشروبات الکلی در این استان روبه افزایش بوده و اکنون این استان رتبه سوم را در کشور دارد.

وی با اظهار تاسف از اینکه کهگیلویه و بویراحمد رتبه نامناسبی در میزان مصرف مشروبات الکی دارد، خاطرنشان کرد: طرح تحقیقاتی پژوهشی توسط خود وزارت بهداشت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در سراسر استان آن هم از 490 نفر بطور تصادفی تهیه شده است.

در همین حال محمدصادق عظيمي فر دانشجوی دکتری و فعال اجتماعی در یادداشتی که در اختیار بویرنیوز قرار داد نوشت:

مردم الکلی یا مسئولین الکی؟!

دیروز کانال های تلگرامی پر مخاطب کشوری خبری بهت آور منتشر کردند که حکایت از رتبه سوم استان عزیزمان در مصرف مشروبات الکلی داشت. این خبر که شاید اسباب حیرت و تمسخر دوستان و آشنایان غیر هم استانی را هم فراهم نمود از چند منظر قابل اهمیت است.

1- مسئول محترمی که سمت مهمی به نام پیشگیری و مبارزه با بیماری ها را دارد با چه استدلالی این موضوع را رسانه ای کرده اند؟ آیا رسانه ای کردن این موضوع به حل آن کمک می نماید یا اینکه اسباب تخریب هویت و شانیت استان را فراهم می نماید؟ آیا بهتر نبود مسئول محترم بجای رسانه ای کردن موضوع در جلسات خصوصی با نیت فرهنگ سازی و پیشگیری برای کنترل این پدیده ناهنجار در سطح استان برنامه ریزی نمایند؟ اصلا این مسئول محترم بفرمایند که ایشان چه قدم کوچکی برای پیشگیری و مبارزه با این ناهنجاری برداشته اند؟

2- روش تحقیق، جامعه آماری و خروجی دقیق این پژوهشی که مسئول مربوطه از آن نام برده اند چه بوده است؟ آیا این آمار واقعا قابل اتکا و بدون خدشه است یا مانند بعضی دیگر از آمارهای منتشر شده توسط دولتی ها به آن خدشه وارد است؟ آیا شواهدی که در بسیاری شهرهای بزرگ حکایت از شدت مصرف الکل وجود دارد صحت این رتبه بندی را زیر سوال نمی برد؟

3- اگر فرض بکنیم که رتبه بندی مذکور کاملا مطابق واقع است بهتر نیست مدیران استان خصوصا استاندار و مسئولین فرهنگی و همین مسئول محترمی که مصاحبه کرده اند کمی هم به ریشه های موضوع فکر کنند؟ بهتر نیست رفتارهای ناهنجار اجتماعی که تحت تاثیر عوامل درونی و بیرونی شکل می گیرند واکاوی شده و ریشه های آن خشکانده شود؟ مثلا بهتر نیست سیستم دولتی ناکارآمد استان فکری به حال توسعه اقتصادی، بی کاری و معضل اشتغال در استان کنند تا آبروی استان صاحب سرمایه مان بیشتر از این نرود؟ بهتر نیست فکری به حال توسعه فرهنگی و برنامه ریزی برای اصلاح رفتاری اجتماع نمایند؟ آیا بهتر نیست نمایندگان استان با لابی خود به جای اندیشیدن به منافع فردی و طایفه ای و باندی افراد ذی صلاح و صاحب فکر را در سمت های حساس بکار گمارند که بی کفایتی ایشان چنین وضع فلاکت باری بر سر مردم محروم و مظلوم استانمان نیاورد؟

متاسفانه دیروز در کنار این خبر، یک عکس آزار دهنده از هجوم مردم برای برداشتن میوه از کامیون باری حامل میوه که در نزدیکی یکی از روستاهای استان چپ کرده بود منتشر شد. از نظر نگارنده تمام مسئولین استانی باید از شرم دیدن این تصویر حداقل دیگر لب فروبندند و رطب و یابس نگویند! افسوس که افرادی هم هستند که با دیدن این تصاویر به جای اصلاح امور به فکر سوء استفاده و خرید رای از مردم گرسنه با پول و … می افتند.

 

لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=222920
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. یاسوجی
  در ارتباط با مطلب : خبری که آبروی مردم کهگیلویه و بویراحمد را برد!!

  پ بگو ایگم سیچه تا ایزنم ودر همش بی خم ایگم پ مو مشکل دارم یا بیشتر مردم.

 2. تعصب خشک
  در ارتباط با مطلب : خبری که آبروی مردم کهگیلویه و بویراحمد را برد!!

  بالا بودن آمار مصرف الکل جه ربطی به این چیزایی که شما گفتید داره خودتون هم خوب میدونی که این آمار واقعیت داره مصرف الکل هم بین شاغلین وهم بیکاران وهم تحصیلکردگان وهم بیسوادان وهم بین خانواده های مذهبی رواج داره چندسال پیش یک شب جمعه به علت مصرف مشروبات الکلی دست ساز عده زیادی در شیراز روانه بیمارستان شدند که دربین اونها از قشر…….هم دیده میشد پس حداقل نقدهامونم باید منصفانه باشه

 3. کوه
  در ارتباط با مطلب : خبری که آبروی مردم کهگیلویه و بویراحمد را برد!!

  نوشابه مشکی خوبه

 4. علی ویس
  در ارتباط با مطلب : خبری که آبروی مردم کهگیلویه و بویراحمد را برد!!

  چطور از فقر و بدبختی خجالت نمی کشید

 5. دنا
  در ارتباط با مطلب : خبری که آبروی مردم کهگیلویه و بویراحمد را برد!!

  بارکلا بچیل استان.:)
  خب در فقر و بیکاری و… رتبه مو خوبه.
  چه اشکال داره داخل مصرف الکل هم عالی بو وضعیتمو من جدول رده بندی.

 6. رز
  در ارتباط با مطلب : خبری که آبروی مردم کهگیلویه و بویراحمد را برد!!

  سلام.بهتره مسولین استان برای رفع معظلات،بیکاری،اقتصاد،معیشت مردم استان ومسایل اجتماعی باهم رقابت کنن نه گفتن خبری ک صحت‌وسقم ان مشخص نیست و فقط جنبع شرمساری برای استان دارد،گیریم درست بوده تخقیقات و مصرف الکل دراستان بالا باشد،حالا مسولین عزیزو رقابتی استان بفکر تحقیق جدیدی برای واکاوی دلایل این موضوع باشن،جالبه تو همه چیزای بد رتبه برتره استان ما،بیکاری،فقر،طلاق،خودکشی و،،

 7. در ارتباط با مطلب : خبری که آبروی مردم کهگیلویه و بویراحمد را برد!!

  بنده با آقای دکتر عظیمی فر عزیز موافق هستم، من در بیش از ده استان کشور زندگی کردم و به قطعیت میگم که استانمون در مصرف مشروبات الکلی بین چند استان کم مصرف کشور قرار داره، مسئول محترم بهتره در انتخاب جامعه ی آماریشون بیشتر دقت کنند.
  و البته از رفتار بسیار ناشایست بعضی از هم استانی های عزیز شرمسارم. واقعا باعث سرافکندگی ام در بین همکاران شد.
  این رفتار با شأن مردم دلسوز و مهربانمون منافات داشت.

 8. آریو
  در ارتباط با مطلب : خبری که آبروی مردم کهگیلویه و بویراحمد را برد!!

  دوست دکتر و فعال اجتماعی؛
  شما بر پایه کدام بحث و منطق علمی به جای قبول مشکل و تلاش برای حل شدن آن بر طبق رسم کبک همه را دعوت به سر به زیر برف کردن میکنید.امان که زشترین جای کبک وقتی سر در برف دارد به چشم می خورد.نگران آبروی استان نباش دوست من که اگر متر و معیار شما برای خجلت این چیز ها می باشد باقی استان ها حالا حالا باید سر به زیر باشند.معظل پیش رو نه در دوره این دولت و نه در دولت قبل ایجاد شده است.ما جامعه در تعارض هستیم.این آمار با توجه به جمعیت استان بیان شده است.

 9. غضنفر
  در ارتباط با مطلب : خبری که آبروی مردم کهگیلویه و بویراحمد را برد!!

  اين مصاحبه ها بيشتر براي اظهار فضله!!! متاسفانه مسئولين بجاي اصلاح اوضاع دنبال منافع خودشون هستن!!!
  تشكر

 10. امیرحسین
  در ارتباط با مطلب : خبری که آبروی مردم کهگیلویه و بویراحمد را برد!!

  اگه همه مواظب خود وخانواده اش باشه همه معضلات اجتماعی حله…

دیدگاه شما