یکشنبه 17 بهمن 1395 - 0:07

بزرگترین خیانت شهری به یاسوج چه بود؟/ شهر و شهروندان قربانی بازی کمیسیون ماده صد

گروه اجتماعی – کارشناسی ارشد پیوسته معماری را در دانشکده معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز گذرانده و هم اکنون در مقطع دکتری با رساله ای از جنس طراحی شهری در دانشگاه بوعلی سینای همدان مشغول به تحصیل می باشد.

به گزارش «بویر نیوز»، فرشاد نگین تاجی طی سال های گذشته علاوه بر تدریس در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های معماری و شهرسازی و همچنین داشتن تجربه مدیرگروهی این دو رشته در دانشگاه ها، در زمینه پژوهش نیز فعال بوده و مقالات متعدد داخلی و خارجی در زمینه معماری و شهرسازی چاپ کرده و یک کتاب نیز در این خصوص، زیر چاپ دارد.

وی حدود یکسال و نیم است که ریاست انجمن معماران و شهرسازان استان کهگیلویه و بویراحمد را بر عهده دارد و طراحی پروژه های بزرگی را در داخل و خارج از استان، در زمینه معماری و شهرسازی بر عهده داشته است.

همچنین طراحی اسکله تفریحی در کشور قبرس در شهر بندری فاماگوستا با کارفرمایی سازمان ملل (UN) در زمان اقامت و گذراندن تحصیلات تکمیلی از جمله تجربیات وی در زمینه طراحی در خارج از کشور میباشد.

از همین رو گفتگویی با وی داشته ایم که مشروح آن در ادامه می آید:

* به عنوان اولین سوال؛ ارزیابی شما به عنوان رییس انجمن صنفی معماران و شهرسازان استان از وضعیت شهرسازی و برنامه ریزی شهری در شهر یاسوج چیست؟

ضمن قدردانی از ترتیب این مصاحبه در حقیقت تاکنون یاد ندارم در رابطه با مسائل معماری و شهرسازی شهر یاسوج مصاحبه ای با مسئولان یا متخصصان امور شهری صورت گرفته باشد و امیدواریم این حرکت شما آغازی باشد بر یک فرآیند.

شهر یاسوج قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی به دلایل سیاسی و امنیتی و به منظور اسکان جمعیت کوچ رو و ایجاد پایگاهی برای استقرار ادارات و سازمان های دولتی  به وجود آمد که طی یک دهه اخیر رشد شدیدی را تجربه کرده و گسترش سریع شهر باعث متصل شدن روستاها و مناطق اطراف به شهر شده است.

تا قبل از انقلاب ما هیچ گونه طرح جامع شهری و تفصیلی برای شهر نداشته ایم و برای اولین بار در سال 1362 مهندسین مشاور راهه و در سال 1369 مهندسین مشاور همسو اولین و دومین طرح های جامع و تفصیلی شهر یاسوج را تهیه کردند که هر دو طرح در رسیدن به اهداف خود چندان موفق نبودند، تا ابتدای دهه 70 مشکل خاصی از نظر کالبدی در شهر نداشتیم، البته یک سری مشکلات اجتماعی و اقتصادی وجود داشت که هنوز هم پابرجا هستند اما مشکل خاصی از لحاظ زیست محیطی، ترافکی و کالبدی در شهر وجود نداشت.

در این دوره ما به ندرت حتی ساختمان دو طبقه در شهر یاسوج داشتیم و در این زمان به گفته استاد مشهدی زاده دهاقانی شهر یاسوج کم تراکم ترین شهر جهان بود.

در این دوره به علت زیاد بودن زمین و کم بودن قیمت آن ما با بهترین نوع تفکیک زمین و طراحی خیابان ها مواجه هستیم که نمونه بارز آن را می توان در مناطق راهنمایی، ترمینال، سالم آباد، گلستان ها و… مشاهده کرد که طراحی این خیابان ها و تفکیک زمین های این مناطق مربوط به قبل از دهه 70 می باشد.

از اواسط دهه هفتاد به تدریج موج مهاجرت به شهر یاسوج افزایش یافته و از سایر نقاط استان و جنوب کشور سیل مهاجران به شهر یاسوج روانه شد؛ به تدریج قیمت زمین ها بالا رفت و زمین کالایی شد برای بورس بازی و خرید و فروش و از این زمان بود که کم کم مشکلات شهری آغاز شد، یعنی جایی که شهرنشینی بر شهرسازی پیشی گرفت.

بزرگترین خیانت به شهر یاسوج در سومین طرح جامع شهری این شهر صورت گرفت

در روزگاری نه چندان دور چندین برابر مساحت شهر یاسوج در اطراف این شهر باغات زیادی وجود داشت که از اواسط دهه 70 مالکان نخست به خاطر ترس از قوانین شهرداری و دوم به خاطر تفکیک و فروش آن ها اقدام به ریشه کن کردن باغات خود کردند.

در اوایل دهه 80 تصمیم گرفته شد که سومین طرح جامع شهری شهر یاسوج تهیه شود و این طرح به مهندسین مشاور آمود واگذار شد که متاسفانه بزرگترین خیانت به شهر یاسوج در این طرح صورت گرفت.

الحاق مرغوب ترین زمین های کشاورزی به شهر، انواع تغییر کاربری در جاهای مختلف شهر و … از بزرگترین اشتباهاتی بود که در این طرح صورت گرفت و این طرح نیز همانند دو طرح قبل در دستیابی به اهدافش ناکام ماند.

همین گونه که جمعیت شهر اضافه می شد به تدریج بلندمرتبه سازی در ابتدای دهه 80 در شهر یاسوج آغاز شد و بخش خصوصی بسیار در این زمینه فعال شد چراکه بلندمرتبه سازی تبدیل شد به یکی از بهترین شیوه های افزایش سرمایه.

لازم به ذکر است که در کشورهای بیشتر توسعه یافته مسکن را می سازند تا مشکل کمبود مسکن برطرف شود اما در کشورهای کمتر توسعه یافته مانند کشور ما دلیل اصلی ساخت مسکن دستیابی به سود بیشتر و این یک تفاوت دیدگاه فاحش و قابل تامل است.

کمیسیون ماه صد، بازی سه نفره دو سر برد و یک سر باخت/ شهر و شهروندان قربانی بازی کمیسیون ماده صد

با شروع فرآیند بلندمرتبه سازی یک کمیسیون که تا قبل از آن زیاد در شهرداری فعال نبود و کمتر کسی اسم آن را هم شنیده بود به یکباره سر زبان ها افتاد و یک بازی سه نفره (دو سر برد و یک سر باخت) به وجود آمد. این کمیسیون معروف است به کمیسیون ماده صد شهرداری که برندگان آن مالک و شهرداری و بازنده آن شهر و شهروندان هستند.

این کمیسیون چاره ای شد برای درآمد هرچه بیشتر شهرداری که بعد از آن انواع و اقسام ساختمان با طبقات مختلف و با سطح اشغال متفاوت در کنار همدیگر به وجود آمدند و این گونه بود که سیمای شهری در یاسوج روز به روز زشت تر شد و این معضل تا به امروز ادامه دارد.

* با توجه به توضیحات شما این گونه به نظر می رسد که مشاورین شهرسازی که تهیه طرح های جامع و تفصیلی را بر عهده داشته و به برنامه  ریزی برای شهرها می پردازند را عامل اصلی مشکلات شهری می دانید.

بدون شک طرح های جامع و تفصیلی که برای شهر یاسوج تهیه شدند علاوه بر مزیت هایی که داشته اند دارای اشکلات اساسی بوده اند که مهم ترین آن ها نسنجیدن امکان پذیری برنامه می باشد و یا به عبارتی دیگر مرتبط نبودن برنامه ها با واقعیت  که وضعیتی را به بار آورده که بنا به گفته منتقدان آن چه اجرا می شود محصول اجرای برنامه ها نیست بلکه می توان آن را نتیجه اجرای تصمیم های فردی از سوی عاملان تصمیم گیری گوناگون و تصمیم های غیر مرتبط و گاه ناسازگار به شمار می آورد.

به نظر بنده ما فرآیندی تاکنون به عنوان برنامه ریزی شهری در شهر یاسوج نداشته ایم چراکه برنامه ریزی به هرحال و از هر زاویه ای که بدان نگاه کنیم میان کنشی می باشد بین تفکر و عمل و در واقع همین میان کنش است که اهمیت دارد؛ اینکه در تهران گروهی که تاکنون یک بار هم شهر یاسوج را از نزدیک ندیده اند بنشینند و برای شهر یاسوج طرح و برنامه بدهند و درنهایت طرح را تحویل یک شهرداری غیرمتخصص بدهند و انتظار داشته باشند که این طرح ها به درستی انجام شود انتظاری بیهوده است و این با اصل برنامه ریزی که همان میان کنش بین تفکر و عمل است منافات دارد.

بی توجهی به سکونت گاه های اطراف شهر در طرح تفصیلی شهر یاسوج
از سوی دیگر این طرح ها تاکنون فقط شهر یاسوج را درنظر گرفته اند و هیچگونه توجهی به این همه سکونتگاه روستایی اطراف شهر نداشته اند؛ به عنوان مثال  شهر یاسوج هم اکنون یک طرح جامع دارد که مجری آن شهرداری می باشد و روستاهای علی آباد، کریم آباد، خلف آباد، سرآب تاوه، بلهزار، مهریان و … نیز طرح های هادی روستای دارند که مجری آن بنیاد مسکن می باشد، هیچ گونه ارتباطی هم بین شهرداری و بنیاد مسکن در رابطه با این طرح ها وجود ندارد، شما درنظر بگیرید تا چند سال دیگر چه اتفاقی می افتد. با گسترش شهر روستاهای اطراف در شهر ادغام می شوند اما با بافتی کاملا روستایی و اینجاست که ما دوباره در یک دور باطلی از مشکلات شهری قرار می گیریم.

* از صحبت های شما می توان فهمید که ما برای شهرمان هیچ برنامه ریزی خاصی نداریم قرار نیست این مشکلات دست از سر ما بردارد و بدتر آن که در آینده مشکلات جدیدی نیز اضافه خواهد شد، حال این سوال پیش می آید که این روند تا کی ادامه دارد و چه وقت به نقطه بحرانی می رسد؟
در پاسخ به سوال شما باید گفت که نقطه بحرانی یعنی نقطه ای که در آن اتلاف منابع بارز شده و شدت می گیرد، منابع به معنای پول، نیروی انسانی و زمان.

اتلاف منابع و عوارض منفی آن هم ناشی از عملکردها و تصمیم های نادرست و یا اجرای نادرست تصمیم های نادرست و یا در بهترین حالت اجرای نادرست تصمیم های درست است.

با ادامه روند خشکسالی معنی واقعی نقطه بحرانی در یاسوج را احساس خواهیم کرد

نقطه بحرانی الزاما به معنی این که همه چیز از هم بپاشد نیست؛ به نظر من با وضعیتی که ما از نظر اتلاف منابع در شهر یاسوج داریم مدت هاست که از نقطه بحرانی عبور کرده ایم ولی شاید چون اتفاق خاصی نیفتاده که ما بروز واقعی نقطه بحرانی را احساس کنیم این نقطه بحرانی را نمی بینیم و شاید اگر چند سال دیگر

خشکسالی ادامه داشته باشد آن وقت معنی واقعی نقطه بحرانی را احساس خواهیم کرد. شهر یاسوج در گذشته با آن همه بارش سالیانه شاید تنها نیاز داشت برای 50 هزار نفر آب تهیه کند اما با گسترش بی رویه شهر و مهاجرت و افزایش جمعیت آن که ناشی از عدم وجود برنامه ریزی صحیح در تعادل منطقه ای می باشد هم اکنون با کمترین بارش باید برای حدود 200 هزارنفر (با سکونت گاه های اطرف) آب تهیه کنند و یا اتلاف وقت و منابع تجدید ناپذیری که همین الان هم در ترافیک این شهر هزینه می کنیم ناشی از عدم رعایت اصول شهرسازی در شهر یاسوج است.

* با این توضیحات و به عنوان آخرین سوال شما به عنوان یک متخصص امور شهری چشم انداز شهر یاسوج را چگونه ارزیابی می کنید؟
در برنامه ریزی راهبردی توسعه شهری چشم انداز یک شهر را می توان در چهار مرحله تقسیم کرد که کجا هستیم، به کجا می رویم، کجا می خواهیم باشیم و چگونه به آن جا برسیم.

یاسوج شهری که خلاق نیست و درآمد خود را در فروش تراکم می بیند
این که کجا هستیم کاملا مشخص است، شهری که روز به روز به جمعیت آن اضافه می شود و دائما در حال گسترش کالبدی بدون هیچ گونه برنامه از پیش تعیین شده است و روز به روز هم به حجم ترافیک این شهر افزوده می شود شهری با ساختار مدیریتی ناکارآمد ه صدها پرونده در کمیسیون ماده صد گواه بر این ناکارآمدی است، شهری که خلاق نیست و درآمد خود را در فروش تراکم می بیند. شهری که افزایش قیمت زمین، خشک سالی، کم آبی و کاهش درآمد کشاورزان بهترین توجیه برای تفکیک و فروش زمین های مرغوب برای ساخت و سازهای جدید و بلندمرتبه سازی است.

سیمای شهری یاسوج هر روز زشت تر از دیروز می شود
این که به کجا می رویم هم به وضوح مشخص است که چنانچه این وضعیت ادامه داشته باشد بستر سبز این شهر به بستری خاکستری یا همان ساخت و سازها تبدیل می شود؛ با گسترش شهر روستاهای دیگر هم در شهر ادغام می شوند، خیابان های شهر مملو از خودرو می شود، به علت خشکسالی آب برای این تعداد از جمعیت وجود نخواهد داشت، سیمای شهری که هر روز زشت تر از دیروز می شود و زیرساخت هایی که برای این تعداد از جمعیت جوابگو نیستند.

اینکه کجا می خواهیم باشیم آرزوییست که همه به دنبال آن هستیم، دوست داریم شهر یاسوج به عنوان بهترین منطقه آب و هوایی جنوب کشور محلی سرسبز و زیبا و عاری از هرگونه آلودگی زیست محیطی باشد و با تلفیق طبیعت و سکونت پایدار مکانی بسیار زیبا و دلپذیر نه تنها برای ساکنانش بلکه برای گردشگران و توریست ها باشد.

در نهایت این که چگونه باید به آن جا برسیم نیاز به کار کارشناسی دقیق و ویژه دارد که به نظر اینجانب قبل از هر چیزی اصلاح ساختار مدیریتی باید در دستور کار قرار گیرد تا پس از آن با آسیب شناسی و تحلیل مسائل و مشکلات و همچنین بررسی و مطالعه سایر نظام های تاثیرگذار بر فرآیند شهرسازی، راهبردها و سیاست هایی در راستای هدایت، توسعه و طراحی این شهر ارائه شود و به کمک تجربیات به دست آمده از پروژه های مشابه در مورد دستیابی به اهداف مورد نظر باشد.

نظرسنجی
لینک کوتاه : http://boyernews.com/?p=214567
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. ATZ گفت:

  درود بر متخصصین .ان شا الله که همواره موفق باشید

 2. جواد گفت:

  شهرداری ماهی دو میلیون حقوق میدهد به نظر جنابتان با ای وضعیت قراش میش اگه تراکم نفروشه کجا بیاره،

  • ATZ گفت:

   اگر واقعا نداره نداره میتونه عدم نیاز نیروهایی که لازم نداره رو بزنه.حداقل ۴۰ درصد نیروهای شهرداری الان دارن بیکار توی ساختمون می چرخن

   • نگین زندگی گفت:

    مشکل شهر ما ریشه ای شده و ربطی به شهردار و شهرداری نداره … عاقلونه تر ب قضیه نگاه کن

 3. شهروند گفت:

  درووود بر دکتر نگین تاجی
  تحلیلهای شما بسیار علمی و اینده نگر است و حضور شما در عرصه تصمیم گیری شهر و شورای شهر ،برای ارتقا سطح کیفی شهری و دفاع از شهروندان الزامی می باشد
  به امید موفقیت

 4. دانشجوى معمارى گفت:

  درود بر استاد عزیزم دکتر نگین تاجى
  بسیار عالى توضیح دادید
  واقعا ما با وجود نخبگانى چون شما نباید چنین مشکلاتى داشته باشیم

 5. ناشناس گفت:

  درود بر دکتر نگین تاجی و کلام فصیح و گیرایشان…

 6. دانشجوی معماری گفت:

  من ب عنوان ی دانشجوی معماری سطح دیدگاه و نظرات دکتر نگین تاجی رو فوق العاده می بینم….بسیار عالی جناب دکتر.

 7. جلال گفت:

  امیدواریم که با حضورتان در شورای شهر از این گونه هرج و مرج جلوگیری کنید

 8. سخاوتمندی از جیلیل گفت:

  احسنت بر دکتر نگین تاجی
  با صحبت های تخصصی و ارزشمندشون نشون دادن که نخبه های ما بیدار هستن و فرصت بهشون داده بشه شهر رو چنان خواهند ساخت که برترین از نظر بافت شهری بشیم و حتی کسانی ک از دید منفعت طلبی وارد شورا میشوند نه به خاطر پیشرفت، شهر را به بهترین نحو نمیتوانند بسازند.
  پس شهر رو به متخصصانی همچون دکتر نگین تاجی میدهیم
  به امید موفقیت

 9. احمدی زیرتل گفت:

  قانون ماده صد خودش به درستی اجرا نمیشه احسنت بر احساس مسولیتتان

 10. معصومی گفت:

  درود بر فرشاد عزیز و توانا امیذواریم همیشه همینطور از حق مردم دفاع کنی پاینده باشی

 11. اشکان گفت:

  زیبا گفتید دکتر :شهر ما دنبال چنین افراد کاربلد و پخته ای هستش

 12. ناشناس گفت:

  درود بر دکتر نگین تاجی
  ایشالله با دید علمی تخصصی ک دارند از برترینها خواهند بود
  بشهر من تو را می طلبد و بس

 13. پناهی گفت:

  هرکسی را بهر کاری ساختند. میل آن را در دلش انداختند. خوش امدی مرد کار بلد

 14. سیمین گفت:

  ما دنبال تخصص و کارآمدی هستیم امیدوارم به خواسته هات برسی

 15. تامرادی نگین بویراحمد گفت:

  الحق والانصاف ک دکتر نگینتاجی اگه این دوره قبل در شورا بودند
  حال و روز شهرمون به این خرابی نبود .
  ایشالا این دور به متخصصین رای بدیم و بدور از طایفه گرایی
  متخصصینی به مثال دکتر فرشاد نگینتاجی

 16. ایزدپناه گفت:

  گل گفتی این همه هزینه هیچکدوم به درد این شهر نمیخوره چون تفکر نیست

 17. مهندس معمار گفت:

  دروود بر شما دکتر فرشاد عزیز که دقیق و شیوا به این مبحث پرداختین

 18. جهانبازی گفت:

  درود بر متخصصین ارزشمند و استاد ناطق دکتر نگین تاجی. امیدوارم درایت و کاردانی شما بهبود و پیشرفت هرچه تمام تر شهرستان را به قله های مرتفع تر برسونه

 19. کرمی کالوس گفت:

  سلام
  بنده به عنوان یه شهروند عادی حالا متوجه میشم ک چه بودیم تاحالا
  ایشالله ک دکتر نگین تاجی با نگرشی که دارند پیشرفت رو دوچندان کنند
  و قطعا دوچندان خواهد شد
  فقط دکتر نگین تاجی
  تخصص حکم فرماست

 20. محمدرضا گفت:

  درود بر دکتر نگین تاجی روشن فکر و متخصص. امیداست شاهد رشد و ترقی ی شما در تمام عرصه ها باشیم

 21. دپارتمان نفت گفت:

  عالی بوود افرین امیدوارم در این استان ازظرفیت متخصصینی چون شما نهایت استفاده رو‌بکنن.
  که در اینده دیگر شاهد ضعف در حوزه شهری نباشیم

  • جانفزا گفت:

   درررود ب استاد عزیزم فرشاد نگین تاجی امیدوارم از برتریتها بشین استان ما واقعا ب فردی کار بلد برأی رشد و ترقی چون شما نیاز داره موفق بشین استاد عزیزم

 22. تارا گفت:

  بسیار عالی دکتر نگین تاجی عزیز شهر برای نجات خود به شماها نیاز دارد

 23. روشن از جلیل گفت:

  سلام بر دکتر نگین تاجی
  احسنت به شما ک چه زیبا بیان کردین
  و چه شفاف مسئله رو موشکافی کردین
  دکترا شهرسازی میگن حالا معلوم میشه ک چه تخصصی از ما دور بوده
  به امید پیشرفت دکتر
  شما بهترین هستین
  فقط دکتر نگین تاجی

 24. روشن از جلیل گفت:

  دکتر نگین تاجی
  ممنون از شما ک ما رو بیدار کردین
  ما تخصص و تجربه میخواهیم
  ک دوتاش در شما نهفته شده
  ایشالله ک موفق خواهید شد
  و مردم متوجه خواهند شد که
  تخصص چاره ساز است

 25. ....وحید ن گفت:

  درود بر دکتر،،،دیگه وقت آن رسیده که مردم یاسوج به عقلانیت و تخصص رای بدن،،، نه به شعار های عوام فریبانه.

 26. حقوقدان گفت:

  ممنون از شما اقای دکتر،من شنیدم که شما کاندید شورای شهر هستی افتخار میکنم که شما را بعنوان کاندید شورای شهر انتخاب کنم ومتخصصانی مث شما میتواند مشکلات شهر را حل کند و حقوق شهروندی رو برای هم استانی های عزیز احقاق کند.درود بر شما که شایسته شواری شهر هستین…

 27. صبا گفت:

  هر که را بحر کاری ساخته اند. تخصص و احساس مسئولیت شما بی شک کار ساز خواهد بود. به امید آینده ای روشن

 28. ابرومند گفت:

  وضعیت بحرانی شهر یاسوج به دستان توانمند شما قابل حل خواهد بود ان شاالله

 29. دروود بر استاد بزرگوار
  با امید بر حضور استاد دانایی چون شما با ایده ها و راهکارهای هوشمندانه در شورا و با امید روزهای خوب برای شهرمون
  که قبول زحمتیست برای شما و سعادتی برای ما و اینده ی شهرمون
  سلامت و پیروز باشید

 30. سپیده دانشجوی معماری گفت:

  دکتر جان بررسی بیشتر این موضوع رو حتما در کانالتون به اشتراک بزارین . ممنون

 31. الهی زیرتل گفت:

  سلام ، امیدوارم با وجود افرادی با تجربه کاردان از جمله دکترنگین تاجی این شهر به انچه که باید باشه تبدیل بشه .

 32. محسن گفت:

  درود بر جناب دکتر نگین تاجی.خوشحالم شدم ک بلاخره مشکلات شهر از طرف یکی از متخصصین شجاع و کاردان بیان شد.موفق باشید.

 33. جانفزا گفت:

  درررود ب استاد عزیزم فرشاد نگین تاجی امیدوارم از برتریتها بشین استاد ما ب فردی کار بلد و متخصص برأی رشد و ترقی چون شما نیازداره موفق بشین استاد عزیز

 34. کیارش گفت:

  تزریق متخصصی چون دکتر نگین تاجی به بدنه شهرداری جان تازه ای به شهر زیبای یاسوج میدهد .

 35. محمد فرهادی نژاد گفت:

  از نظر من دکتر فرشاد نگین تاجی با توجه به دقت لازم تخصص مثال زدنی و رزومه بسار شکوفا و صاحب نظر در امور شهرسازی شاید نتواند با توجه به سیستم بسیار فرسوده شهرداری افکار و اهدف خود رو هر چه زودتر به سرانجام برساند اما در بلند مدت میتوان به عنوان یک سرمایه شهری از نظرت ایشان استفاده نمود.اما نظرات دکتر میتواند یک چالشی باشد که تمام متخصصین شهرمان را در بر خواهد گرفت

 36. محسن نیک نژاد گفت:

  با تشکر از مجموعه ی بویر نیوز ک دست به کار خلاقانه ای زدند و برای اولین بار مصاحبه ای با یکی از متخصصین امر شهرسازی ترتیب دادند تا معضلات شهر یاسوج به سمع و نظر مردم برسد.و تشکر از جناب دکتر نگین تاجی ک بسیار شیوا این معضلات را بازگو کردند.

 37. کارمند شهرداری گفت:

  خدایا به حق حضرت زینب ک دکتر نگینتاجی بیاد برا شورا ثبتنام کنن.
  کمبود تخصص در شورای شهر واقعا احساس میشه . من چون کارمند شهرداری هستم میدونم .
  نگینتاجی مرد اخلاق و عمل

 38. ایل تامرادی گفت:

  از صحبت های شما آشکارست که به مساعل شهری و شهرسازی واقف هستین به امید پیروزیتان در انتخابات

 39. رضا...چین گفت:

  افرین
  عالی است
  اعمال چنین نگرش هایی در تصمیم گیری ها قطعا سازنده ورضایت مندی پایدار را به دنبال خواهد داشت.
  تلف نمودن منابع وامکانات خیانت به نسل های اینده ماست.
  گاها ایندگان حق دارند به بهترین شکل سیمای شهر خود را ببینند وباید هدفمند کار شروع گردد.
  اعمال نظرهای غیر تخصصی ضررهای جبران ناپذیر به دنبال دارد.

 40. ایل آقل گفت:

  درود بر دکتر نگین تاجی
  ما ب همچین کسی افتخار میکنیم ک هم تخصص و هم تجربه دارن که وارد شورا میشوند
  درود بر شما دکتر
  شما موفق خواهی شد

 41. خسرو صيدالي گفت:

  احسنت این مشکلات باید تخصصی حل شه جای معلم دینی و عربی در شورای شهر نیست چون تخصص لازم را ندارند و بعضی ها میخواهند با اومدن به شورا بار خود راببندند مردم باید هوشیار باشند دور از طایفه گرایی و به متخصصین این امر رای دهند تا شاهد بارور شدن اهدافشان باشیم و امید که برای دکتر نگین تاجی کارشکنی نشه و رای حداکثری ما جاده را برای ایشون هموار کند من اله توفیق.

 42. حمید گفت:

  فقط و فقط متخصصین و در بالای نام همه متخصصین فقط دکتر فرشاد نگینتاجی
  تخصص
  تعهد
  جوان و با تجربه
  مردم دار و با اخلاق

 43. جاودان سیرت گفت:

  کار را باید به کاردان سپرد
  درود بر متخصصین

 44. باغ بهشت گفت:

  درود بر دکتر نگین تاجی و صد درود به این انتخاب شایسته

 45. نگین زندگی گفت:

  درود بر دکتر نگین تاجی .. شما لایق بهترین ها هستین

 46. رسولی گفت:

  درود بر دکتر نگین تاجی

 47. فرخیانی از ایل بزرگ تامرادی گفت:

  سلام بر بزرگمرد بویراحمدی
  افتخار میکنیم همچین شخصیتی در شهرمون قرار داره
  که هم تخصص داره و هم تجربه وارد شورای شهر بشه و شهرمون رو اباد کنه
  درود بر شما بزرگ مرد دکتر نگین تاجی

 48. هیات علمی بویراحمدی گفت:

  فقط خوب شعار میدیم، زود هم فراموش می کنیم حرفهای خودمون رو.

 49. من گفت:

  اعضای شورا همگی دنبال منافع خودشان هستند اگر دیدگاهشون مثل دکتر نگین تاجی دلسوزانه و متفکرانه بود الان شهری آباد با چهره ای زیبا داشتیم

 50. علي دانشي گفت:

  درود بر مردی متخصص با دیدگاه مردمی.

 51. هوشنگ جعفري گفت:

  کاش ۴ تا متخصص در حوزه ی شهری فعالیت داشتند

 52. هوشمندي گفت:

  به امید روزی که همه چی سر جای خودش باشه.مخصوصاً متخصصین با توجه به نوع مهارت در جایگاهی که حقشونه.کسانی امثال دکتر نگین تاجی

 53. نجيب زاده گفت:

  درود بر دکتر کار بلد.به امید فردای بهتر برای شهرمان

 54. karimi گفت:

  درود بر دکتر فرشاد نگین تاجی… واقعا عالی بود

 55. ايلم افخارم قايد گيوي گفت:

  درود بر دکتر نگین تاجی.چه اطلاعات کامل و بی نقصی

 56. نگين دلروز گفت:

  بسیار شجاعانه و دلسوزانه و تخصص گرایانه صحبت شد بسیار عالی موفق باشید

 57. احمدی گنجه ای گفت:

  احسنت دکتر نگین تاحی…سخنان بسیار شیوایی فرمودی

 58. بویر گفت:

  به متخصصین رای بدیبم

 59. ثریا گفت:

  درود بر دکتر عزیز
  احسنت به این درایت وتخصص واینده نگری

 60. ثریا گفت:

  افرین بر این تعهد وتخصص اینده نگری
  درود بر دکتر عزیزو کاردان

 61. شهروند گچساران گفت:

  درود بر دکتر عزیز
  استان ما به چنین متخصص هایی که بدون پروا در مورد مسایل و مشکلات شهری صحبت می کنند نیاز دارد. کاش برا شهر گچساران هم فکری بشه.

 62. سارا نگین تاجی گفت:

  با سلام…واقعا شهر یاسوج به افراد تحصیلکرده و مرتبط با شهرسازی و معماری مثل دکتر نگین تاجی نیاز داره
  …بیایید برای اولین بار هم که شده منطقی تصمیم بگیریم…..

 63. صفرپور خدابخش گفت:

  درودبردکترنگین تاجی وکلام وگفتاردلنشینش واقعا دوست داریم وانشاا…موفق لاشند

 64. نفت گچساران گفت:

  بسیار شیوا و شجاعانه مطلب رو عنوان کردند این مشکلات برای همه شهرهای استان هستش. امیدورام افراد متخصصی مثل ایشان که بنظر میرسه شخص توانمندی هستند به داد این استان و مردمش برسند. به امید ظهور همچنین متخصصینی در استانمان.

 65. آریامهر گفت:

  قول میدم اگه مردم خوب و فهیم شهرمان اینبار بدون هیچ گونه تعصبات قومی پای صندوق رای بیایند و افرادی را که صلاحیت دارند برای حضور در شورای شهر انتخاب کنند خیلی طول نخواهد کشید که نتیجه این کار را خواهند دید.جناب آقای دکتر نگین تاجی یکی از افرادی هستند که باید از دانش و تجربیاتش نهایت استفاده را برد،شورای شهر یاسوج نیاز به افرادی دارد که بتواند چهره شهرمان را عوض کند،میتوان کاری کرد که قطب اصلی گردشگری در جنوب کشور باشیم،و این مهم فقط با اعتماد کردن به افرادی همچون دکتر نگین تاجی بوجود می‌آید.

 66. نگین زندگی گفت:

  راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن. شک ندارم ک موفقیت از آن ماست..

 67. نگین زندگی گفت:

  به گمان من انسان برای موفقیت در زندگانی باید بتواند در چهار زمینه استاد شود: مناسبات، تدارکات، نگرش و رهبری که یقینا شما استادترینی … درود بر دکتر نگین تاجی

دیدگاه شما